Romania Mama pe Facebook Romania Mama pe Twitter
Ştiri și evenimente de ultimă oră    |
Suna la sau trimite un email la romaniamam2012@gmail.com
AI UN PONT?
RoMama
» Home
» Termeni si Conditii
» Cont nou institutii
» Contact
 
Stiri
 
ECONOMIE
Adaugat: 23 Noiembrie 2023

        Federația Națională a Sindicatelor din Administrație (FNSA) auză Guvernul că aplică discreționar legea salarizării în diferite categorii de salariați din sistemul bugetar. FNSA susține că perpetuarea unor asemenea practici va avea efecte negative uriașe anul viitor.

        „FNSA solicită adoptarea unui pachet de măsuri legislative care să anuleze restricțiile în aplicarea actualei legi de salarizare, impuse discreționar unor categorii de salariați din sectorul bugetar. Mai exact, solicităm aplicarea în integralitatea ei a Legii Cadru Nr. 153/2017 privind salarizarea personalului plătit din fonduri publice. Guvernul României trebuie să înceteze amăgirea salariaților prin promisiunea unei noi legi de salarizare, justificând că aceasta va elimina discriminările salariale între diferite categorii de salariați. În fapt, marea majoritate a discriminărilor din prezent sunt generate de aplicarea diferențiată și discreționară a prevederilor actualei legi, prin OUG-uri succesive care au stabilit derogări pentru unele categorii de salariați de la prevederile actualei legi, mai exact raportarea drepturilor salariale la valoarea actuală a salariului minim garantat în plată sau alte drepturi ce derivă din acest principiu al legii. Considerăm că perpetuarea acestor practici înșelătoare va genera, în anul 2024, convulsii sociale și proteste ample ale salariaților” a transmis FNSA într-un comunicat, potrivit economica.net.

        În document se mai arată că măsurile legislative adoptate recent pot crea abuzuri, deoarece nu sunt definite mecanisme de control specifice, „toată construcția fiind făcută pe repede înainte, fără consultare”.

        Federația Sindicatelor din Administrația atrage atenția asupra protestelor organizate la diferite instituții din administrație și spune că ele se vor intensifica până la rezolvarea situației.

        Sindicaliștii susțin că „în cazul în care Guvernul României va continua politica salarială discriminatorie, tensiunile cumulate riscă să genereze în anul 2024, an cu patru tururi de alegeri, blocaj în funcționarea instituțiilor responsabile cu organizarea alegerilor”.

 

Te-ar putea interesa: Oficial rus: „Moldova se învecinează cu Rusia, moldovenii manifestă dragoste față de cultura rusă”

 

Ne poți urmări pe Facebook sau poți descărca aplicația gratuit și te anunțăm noi când apare ceva nou!

 

Sursa foto: https://www.manager.ro/articole/ultima-ora-93/s-a-aflat-cati-bugetari-avem-de-fapt-in-romania-unde-lucreaza-cei-mai-multi-angajati-la-stat-110544.html


Comentarii 0 Comentarii

Operator:   
 
 
 
 
 
ABONARE NEWSLETTER:
 
Adresa de email:
 
 
TOP ARTICOLE
Un fost vicepremier spune de ce „s-a rupt lanțu` de iubire” dintre Coldea și Sebastian Ghiță: Din cauza lăcomiei!
Fostul vicepremier Liviu Dragnea a participat recent la podcastul „L...
 
Atenție șoferi! RCA-urile nu se vor scumpi foarte mult: „Salturi mari sunt excluse!”
Un oficial din cadrul Autorității de Supraveghere Financiară spune ...
 
„Lab Leak” - pagină postată de Casa Albă care vorbește despre „adevăratele origini” ale Covid-19
În pagina respectivă, Casa Albă critică pe Fauci, Biden dar și OM...
 
ANPC a început controalele la furnizorii de energie. Ce aspecte sunt vizate
Se va verifica, în primul rând, respectarea drepturilor consumatoril...
 
Ce spune Rusia despre soldații danezi trimiși în Ucraina: Provoacă escaladarea necontrolată a conflictului din Ucraina
Danemarca a transmis că va trimite soldați în Ucraina ca să se ant...
 
Șocant! Ponta ar face același lucru, astăzi, în contextul inundațiilor din 2014: „Am făcut o faptă bună”
În cadrul podcastului Vorbitorincii, Ponta a declarat că dacă ar fi...
 
Praf saharian peste România, până pe 18 aprilie. Ce conține și cât este de periculos
Administrația Națională de Meteorologie anunță că, până pe 18 ...
 
Un studiu arată că România „se va confrunta cu cea mai severă scădere demografică” până în 2040
Institutul European din România a realizat un studiu din care reiese ...
 
 
 
 
INTERNATIONALE
 
China se pregătește pentru „scenarii extreme” în conflictul economic cu Statele Unite

» 25 Aprilie 2025 | Comentarii 0
 
EDUCATIE
 
`Școala Altfel` se schimbă începând cu viitorul an școlar

» 25 Aprilie 2025 | Comentarii 0
 
BEAUTY
 
Remedii naturale pentru a scăpa de golurile din sprâncene

» 25 Aprilie 2025 | Comentarii 0
 
ATRACTII TURISTICE
 
Avenul din Grind, cea mai adâncă peșteră din țara noastră

» 25 Aprilie 2025 | Comentarii 0
 
STIRI JUDETUL SATU MARE
 
Primăria a anunțat că în weekend-ul care urmează Turnul Pompierilor se poate vizita gratuit de oricine

» 25 Aprilie 2025 | Comentarii 0
 
STIRI JUDETUL MURES
 
S-au făcut investiții în sănătate, în trei cabinete de medicină de familie

» 24 Aprilie 2025 | Comentarii 0