» Contact

Stiri

SPORT
Adaugat: 21 Iulie 2017

Alexandra Dulgheru (294 WTA) face un adevarat tur de forta pe zgura de la Arenele BNR. Joi seara, sportiva noastra a castigat dupa doua ore si jumatate optimea de finala cu rusoaica, favorita 9 la Bucuresti, Ekaterina Alexandrova, scor 6-4, 4-6, 6-2, intr-o partida care s-a incheiat aproape de miezul noptii.

Pana acum, „Piti” a disputat 14 seturi la aceasta editie de BRD Bucharest Open, incepand cu calificarile, trecand printr-un meci de dublu si culminand cu partidele de pe tabloul principal de simplu, care au readus-o pe un Final 8 la un turneu WTA, dupa un an si sase luni (ultimul sfert jucat de Alexandra a fost cel de la Auckland, 2016, cedat in fata danezei Caroline Wozniacki). Pentru aceasta victorie, Dulgheru si-a adjudecat 5.900 de dolari si 60 de puncte WTA.

Pentru Dulgheru urmeaza partida din sferturi cu Julia Goerges (cap de serie 3 la Bucuresti, 45 WTA), vineri, care va inchide programul pe terenul principal, tot in nocturna, de la ora 20:30.

Partidele de vineri vor incepe la ora 14:00, cu „sfertul” favoritei 2, Carla Suarez Navarro (Spania) cu Tatjana Maria (Germania). Apoi, Irina Begu (cap de serie 7) o va infrunta pe frantuzoaica Pauline Parmentier (107 WTA). Urmeaza meciul Anei Bogdan (108 WTA) cu favorita doi a turnenului – Anastasia Sevastova (Letonia) si, in final, de la ora 20:30, meciul Alexandrei Dulgheru cu Julia Goerges. Programul zilei are promat si doua meciuri din sferturile de finala de la dublu: K. Piter / M. Zanevska – J. Cristian / C. Dinu, de la 14:00 si C. Pella / N. Podoroska – E. Mertens / D. Schuurs, nu mai devreme de 17:30.

The post Alexandra Dulgheru a obtinut calificarea in sferturile de finala la Bucharet Open 2017, dupa un meci maraton incheiat aproape de miezul noptii! Programul de vineri appeared first on Sport Total FM.