Romania Mama pe Facebook Romania Mama pe Twitter
Ştiri și evenimente de ultimă oră    |
Suna la sau trimite un email la romaniamam2012@gmail.com
AI UN PONT?
RoMama
» Home
» Termeni si Conditii
» Cont nou institutii
» Contact
 
Administratie
 
STIRI JUDETUL PRAHOVA
Adaugat: 11 Mai 2018    Actualizat: 11 Mai 2018

       La Boldesti –Scaeni taxele si impozitele urca cu repeziciune incepand cu 2019. Domnul primar al localitatii, Bucuroiu Constantin (PSD) a vazut ca oportuna initierea unui proiect de hotarare, prin care majorarea taxelor se face cu 10%, cu toate ca rata inflatiei pentru anul fiscal anterior a fost de doar 1,3%.

      Totusi, in cadrul sedintei de consiliu local din 25 aprilie au fost si voci care s-au opus acestei majorari, tinand cont mai ales de dificultatile in care se vor regasi multi cetateni in urma acestei decizii. Consilierii PNL – Florin Dinca, Cristian Dobrica, Constantin Isbasoiu si Stelian Tanasescu au fost cei care nu vad deloc cu ochi buni aceasta schimbare pusa pe umerii oamenilor care si asa traiesc greu. In schimb, toti ceilalti consilieri de la PSD, PMP si ALDE au votat proiectul.

      Consilierul PNL, Florin Dinca a venit cu alte propuneri pentru marirea veniturilor la bugetul local. Prima propunere a acestuia a fost crearea de facilitati pentru a atrage investitori pe teritoriul localitatii, acestia suplimentand bugetul prin platirea taxelor aferente activitatilor desfasurate.

      A doua propunere a consilierului a vizat transferul de bani de la bugetul de stat pentru finantarea unor obiective de interes local- actiuni de protectie sociala, investitii, fonduri pentru constructia si repararea drumurilor.( eficient realizate si controlate).

     Mai mult, consilierul doreste si recuperarea debitelor si veniturilor restante din anii trecuti si intocmirea unui raport anual su sumele ce au reusit sa fie recuperate, fiind de maxima importanta.

     Ultima idee a fost ca administratia locala sa faca o analiza a costurilor privatizarii serviciilor – mai exact contractul cu furnizorul de apa Jovila. Din cauza ca serviciul de apa si canal a fost concesionat pe o perioada de 7 ani acestui operator privat, costurile cu siguranta ca nu se vor diminua. Cetatenii platesc unul dintre cele mai mari tarife din judet. Florin Dinca a adus aminte si de faptul ca de acum trei ani ( cand s-a reinnoit contractul cu Jovila) el a militat pentru infiintarea serviciului de gospodarire publica locala. Administratrarea corecta a acestui serviciu ar putea imbunatati bugetul.

      Consilerul PNL a conchis in sedinta de consiliu ca executivul are datoria de a gasi alte metode pentru marirea bugetului local, nu doar marirea taxelor si impozitelor, deci atat el cat si echipa PNL nu au fost de acord cu acest proiect, votand impotriva aprobarii acestuia.

 

 


Comentarii 0 Comentarii

Operator:   
 
 
 
 
 
ABONARE NEWSLETTER:
 
Adresa de email:
 
 
TOP ARTICOLE
Primarul din Siliștea Gumești, despre deteriorarea Casei Memoriale Marin Preda: Aia e...
Casa Memorială Marin Preda se află într-o stare avansată de degrad...
 
Două noi corpuri de clădire au fost inaugurate la Aeroportul Craiova
Un Terminal Plecări și un Terminal Sosiri au fost inaugurate la Crai...
 
Centura de nord a comunei Vladimirescu, tot mai aproape de a fi realizată
„Am preluat drumul pentru a putea demara lucrarea”
 
CJ Neamț va semna un contract de finanțare pentru un proiect ce vizează reducerea infecțiilor nosocomiale la SJU Piatra-Neamț
„Vizăm creșterea capacității de gestionare și prevenire a infec...
 
Investiții de peste 610 milioane de euro în comuna Florești, județul Cluj
„Ajungem la peste 610 milioane de euro, bani europeni, peste 80%, in...
 
Clădirile publice din Băița se reabilitează cu fonduri din PNRR
Primarul din Băița a depus proiecte de reabilitare pentru mai multe ...
 
Primăria Bistrița continuă campania de recenzare a câinilor în localitățile limitrofe
Campania de recenzare, cipare și sterilizare a câinilor cu stăpân ...
 
Iluminatul public din municipiul Galați, în proces de modernizare
Alte 17 străzi din Galați vor avea iluminat cu LED.
 
 
 
 
EDUCATIE
 
Lider FSLI: Trebuie să terminăm greva cât timp avem susținerea populației

» 01 Iunie 2023 | Comentarii 0
 
SANATATE
 
Se vor debloca 14.000 de posturi din sistemul medical

» 31 Mai 2023 | Comentarii 0
 
SANATATE
 
La mulți ani, tuturor copiilor!

» 01 Iunie 2023 | Comentarii 0
 
STIRI TURISM
 
`Străzi deschise – București, Promenadă urbană` începe astăzi, cu un program special de Ziua Copilului

» 01 Iunie 2023 | Comentarii 0
 
STIRI JUDETUL ARGES
 
Primăria Micești va acorda un stimulent de 1.500 de lei, la nașterea unui copil

» 01 Iunie 2023 | Comentarii 0
 
STIRI JUDETUL GALATI
 
Iluminatul public din municipiul Galați, în proces de modernizare

» 31 Mai 2023 | Comentarii 0