Romania Mama pe Facebook Romania Mama pe Twitter
Ştiri și evenimente de ultimă oră    |
Suna la sau trimite un email la romaniamam2012@gmail.com
AI UN PONT?
RoMama
» Home
» Termeni si Conditii
» Cont nou institutii
» Contact
 
Administratie
 
STIRI JUDETUL SATU MARE
Adaugat: 11 Mai 2020

        Redeschiderea Policlinicii din Carei a fost amânată din cauza măsurilor ce trebuie aplicate pentru prevenirea și combaterea noului coronavirus și din motive organizatorice. Acest lucru l-a nemulțumit pe primarul municipiului, Eugen Kovacs, care și-a cerut scuze de la locuitori pentru această întârziere.

 

        „Când am fost împreună cu doamna manager a Spitalului Carei, Elisabeta Raț, și cu domnul director al Direcției Învățământ Sănătate, Varna Levente, la președintele Consiliului Județean Satu Mare, domnul Pataki Csaba, am aflat că în Satu Mare deja funcționează Policlinica, respectiv că și noi putem reporni activitatea. Nu pot să înțeleg de ce avem nevoie de o săptămână pentru a ne organiza” a scris pe rețeaua de socializare primarul Careiului.

 

        Edilul Kovacs spera ca unitatea medicală să funcționeze măcar parțial de la sfârșitul săptămânii care tocmai a trecut, pentru că în oraș sunt puține cazuri de Covid-19 și majoritatea secțiilor nu au activitate. 

 

        „Cred că și personalul medical, dar mai ales bolnavii din Carei și din zonă înțeleg faptul că nu putem sta cu spitalul și cu policlinica închise. Mai ales că, din fericire, avem foarte puțini bolnavi cu Covid-19 în spital, iar majoritatea cadrelor și secțiilor nu au activitate. Bineînțeles, știu și eu că trebuie un program și o organizare riguroasă ca să evităm aglomerațiile, dar nu înțeleg de ce durează atât de mult. Este necesar un program de funcționare prelungit la policlinică și trebuie să se înțeleagă că se impune ca activitatea să fie organizată astfel încât să evităm aglomerațiile inutile. Îmi cer scuze de la cetățenii care su sperat că policlinica va fi deschisă, după cum am anunțat ieri, însă se pare că la noi treburile decurg mai greu decât la alții” a precizat primarul din Carei.

 

 

Citește și: Când ar putea începe testarea în masă a românilor pentru depistarea Covid-19?

 

 

Urmărește-ne pe Facebook pentru mai multe noutăți. Dă Like paginii noastre dacă ți-a plăcut articolul sau descarcă aplicația gratuit din Google Play!

 

 

Sursa foto: ://opiniedecarei.com/2020/05/08/primarul-kovacs-despre-redeschiderea-policlinicii-se-pare-ca-la-noi-treburile-decurg-mai-greu-decat-la-altii/


Comentarii 0 Comentarii

Operator:   
 
 
 
 
 
ABONARE NEWSLETTER:
 
Adresa de email:
 
 
TOP ARTICOLE
Pistele de biciclete prind contur în orașul Sebiș
„Am început așternerea covorului asfaltic”
 
Primăria Târgu Mureș anunță că locuitorii care plătesc impozitele integral până la sfârșitul lunii vor primi o bonificație
Reducere pentru cei care își achită integral taxele și impozitele ...
 
A început modernizarea iluminatului public în Municipiul Câmpina
Municipiul Câmpina va avea un sistem de iluminat public modern și ec...
 
Alte 18 autobuze electrice vor ajunge la Cluj
„Urmărim creșterea calității vieții”
 
Lucrările de reabilitare a Liceului de Muzică se vor finaliza la vară
Primarul Municipiului Bistrița a vorbit despre stadiul lucrărilor de...
 
 
 
 
ACTUALITATE
 
La noapte se schimbă ora! Un medic spune la ce riscuri suntem expuși

» 25 Martie 2023 | Comentarii 0
 
INTERNATIONALE
 
Coreea de Nord a testat o dronă subacvatică ce poate forma tsunami-uri radioactive

» 24 Martie 2023 | Comentarii 0
 
INGRIJIREA PARULUI
 
Uleiul de chimen negru, beneficii extraordinare pentru păr

» 24 Martie 2023 | Comentarii 0
 
STIRI TURISM
 
În Parcul Național Cozia a venit primăvara

» 24 Martie 2023 | Comentarii 0
 
STIRI JUDETUL HUNEDOARA
 
Primele microbuze electrice sunt în probe pe drumurile din Deva

» 24 Martie 2023 | Comentarii 0
 
STIRI JUDETUL DOLJ
 
Primăria Craiova anunță restricții de trafic în zona pasajului Electroputere

» 23 Martie 2023 | Comentarii 0