Romania Mama pe Facebook Romania Mama pe Twitter
Åžtiri È™i evenimente de ultimă oră    |
Suna la sau trimite un email la romaniamam2012@gmail.com
AI UN PONT?
RoMama
» Home
» Termeni si Conditii
» Cont nou institutii
» Contact
 
Administratie
 
STIRI JUDETUL SATU MARE
Adaugat: 03 Decembrie 2020

        Cetatea Ardud a fost parÈ›ial renovată în anul 2012, în urma unei finanțări obÈ›inute de administraÈ›ia locală prin programul REGIO. Acum, Primăria a depus eforturi pentru a regenera alte trei zone cu importanță turistică: Parcul Cetății È™i lacul, parcul cu tematica Tabăra Micilor Cavaleri È™i zona Cetății. 

 

        Lucrările constau, spre exemplu, în adăugarea de noi facilități pentru desfășurarea evenimentelor publice, precum un spaÈ›iu destinat festivalurilor în aer liber, scări modulare de lemn, o scenă È™i un teatru în aer liber cu 500 de locuri. Se va monta mobilier nou în Parcul Cetății, se vor reabilita aleile, se va curăța lacul È™i se va amenaja un ponton cu ambarcaÈ›iuni mici. De asemenea, vor fi construite căsuÈ›e de lemn È™i se vor instala corturi pentru activități medievale È™i tradiÈ›ionale. Conceptul este unic în România, dar va fi pe placul tuturor categoriilor de vârstă care vor să petreacă aici timpul liber. InvestiÈ›ia se ridică la suma de 1.610.955 euro.

 

        „Sunt bucuros să anunÈ› că eforturile noastre nu au fost în zadar È™i în urma depunerii proiectului cu numele `Promovarea turismului istoric È™i cultural transfrontalier bazat pe moÈ™tenirea lui Pintea Viteazu` în parteneriat cu localitatea Velyatin, Ucraina, OraÈ™ul Ardud a fost declarat câÈ™tigător, obÈ›inând cel mai mare punctaj din sute de proiecte înscrise, ajungând astfel pe prima poziÈ›ie în prioritățile programului de finanÈ›are” a declarat primarul oraÈ™ului Ardud, Ovidiu Duma, potrivit presasm.ro.

 

 

Citește și: Fermierii pot depune cererile pentru subvenția la motorină. Acte necesare!

 

 

Urmărește-ne pe Facebook dacă ți-a plăcut articolul. Dă Like paginii noastre pentru a afla mai multe noutăți sau descarcă aplicația gratuit din Google Play!

 

 

Sursa foto: https://www.presasm.ro/fotogalerie-cetatea-ardud-renovata-printr-un-proiect-unic-in-romania/


Comentarii 0 Comentarii

Operator:   
 
 
 
 
 
ABONARE NEWSLETTER:
 
Adresa de email:
 
 
TOP ARTICOLE
Primarul Câmpinei a reluat excursiile pentru copiii de la grădinițe
Un cadou făcut în nume personal pentru copiii de la toate grădiniț...
 
Primarul Alin Moldoveanu s-a implicat, personal, în noua campanie de sterilizare a animalelor de companie din Câmpina
La Câmpina are loc, în aceste zile, o nouă campanie gratuită de st...
 
Primăria Călinești va organiza un concurs de recrutare pentru postul de referent
Primăria Călinești, județul Argeș, angajează.
 
Bugetul Municipiului Tecuci este în dezbatere pubică până pe 31 ianuarie
Primăria municipiului Tecuci a pus în dezbatere publică bugetul pen...
 
40 de kilometri de drumuri județene se vor moderniza în Botoșani
Șefa CJ Botoșani a semnat contracte de finanțare pentru mai multe p...
 
Primăria Buzău vine în sprijinul Serviciului de Ambulanță Județean și va achiziționa 5 ambulanțe
Printre proiectele de investiții din acest an ale Primăriei Buzău s...
 
Un europarlamentar sibian demisionează din USR
Nicu Ștefănuță demisionează din USR din cauza actualei direcții ...
 
Se reia proiectul transportului în comun către localitățile de lângă Constanța
Vor exista mijloace de transport în comun spre Năvodari, Ovidiu, Cum...
 
 
 
 
ACTUALITATE
 
Ciucă, despre aprovizionarea cu gaze naturale: Până la valorificarea gazelor din Marea Neagră, vrem să completăm necesarul de consum prin terminalul egiptean

» 06 Februarie 2023 | Comentarii 0
 
ECONOMIE
 
ANRE a impus noi reguli pentru furnizorii de energie electrică: Sunt obligați să accepte plata în rate

» 04 Februarie 2023 | Comentarii 0
 
BEAUTY
 
Ce beneficii au cremele exfoliante

» 06 Februarie 2023 | Comentarii 0
 
STIRI TURISM
 
Băile Tușnad și împrejurimile au devenit, oficial, destinație ecoturistică
HARGHITA
» 06 Februarie 2023 | Comentarii 0
 
STIRI JUDETUL IALOMITA
 
Primarul Sloboziei este convins că va mai câștiga un mandat

» 06 Februarie 2023 | Comentarii 0
 
STIRI JUDETUL GIURGIU
 
Primarul comunei Adunații Copăceni a semnat două noi contracte de finanțare la Ministerul Dezvoltării

» 02 Februarie 2023 | Comentarii 0