Romania Mama pe Facebook Romania Mama pe Twitter
Ştiri și evenimente de ultimă oră    |
Suna la sau trimite un email la romaniamam2012@gmail.com
AI UN PONT?
RoMama
» Home
» Termeni si Conditii
» Cont nou institutii
» Contact
 
Administratie
 
STIRI JUDETUL IASI
Adaugat: 26 Februarie 2021

         Consiliul Județean Iași a preluat administrarea drumului Iași-Dancu de la Primăria Holboca și îl va reabilita în întregime (400 de metri). Administrația județeană a adoptat un proiect de hotărâre prin care șoseaua a fost declasificată din drum comunal și inclusă în drumul județean 249A Iași-Ungheni. 

 

        „În conformitate cu prevederile art. 7 din Ordonanța Guvernului nr. 43/1997 privind regimul drumurilor, cele de interes județean fac parte din proprietatea publică a județului. Ele cuprind drumurile județene care asigură legătura între reședințele de județ cu municipiile, cu orașele, cu reședințele de comună, cu stațiunile balneoclimaterice și turistice, cu obiectivele importante legate de apărarea țării și cu obiectivele istorice importante” se arată în proiectul de hotărâre adoptat de Consiliul Județean Iași. 

 

        Potrivit președintelui CJ Iași, Costel Alexe, s-a făcut acest demers pentru a se începe „procesul de modernizare a acestui drum cu tip de acoperire asfaltică, care acum se află într-o stare pronunțată de degradare. Acest demers vine în continuarea strategiei ample de modernizare a drumurilor județene din zonă. Reamintesc că la începutul lunii am semnat autorizația de construire pentru începerea lucrărilor de modernizare a sectorului din DJ249A cuprins între localitățile Mânzătești și Ungheni, care, pe deasupra, este și o măsură cuprinsă în planul de menținere a calității aerului în județul Iași”.

 

 

Citește și: Bode, despre faptul că polițiștilor li se induce în subconștient că numărul de amenzi aplicate este un `indicator` de performanță!

 

 

Urmărește-ne pe Facebook dacă ți-a plăcut articolul. Dă Like paginii noastre pentru a afla mai multe noutăți sau descarcă aplicația gratuit din Google Play!

 

 

Sursa foto: ://pulsuliesean.ro/se-cauta-finantare-pentru-mai-multe-proiecte-demarate-de-consiliul-judetean-iasi/


Comentarii 0 Comentarii

Operator:   
 
 
 
 
 
ABONARE NEWSLETTER:
 
Adresa de email:
 
 
TOP ARTICOLE
Pistele de biciclete prind contur în orașul Sebiș
„Am început așternerea covorului asfaltic”
 
Alte 18 autobuze electrice vor ajunge la Cluj
„Urmărim creșterea calității vieții”
 
Primăria Târgu Mureș anunță că locuitorii care plătesc impozitele integral până la sfârșitul lunii vor primi o bonificație
Reducere pentru cei care își achită integral taxele și impozitele ...
 
A început modernizarea iluminatului public în Municipiul Câmpina
Municipiul Câmpina va avea un sistem de iluminat public modern și ec...
 
Lucrările de reabilitare a Liceului de Muzică se vor finaliza la vară
Primarul Municipiului Bistrița a vorbit despre stadiul lucrărilor de...
 
 
 
 
ACTUALITATE
 
Alertă cu privire la miere! Cea din supermarket este falsă și nu conține nici măcar sirop de zahăr

» 27 Martie 2023 | Comentarii 0
 
ACTUALITATE
 
La noapte se schimbă ora! Un medic spune la ce riscuri suntem expuși

» 25 Martie 2023 | Comentarii 0
 
FASHION FEMEI
 
Ce să iei cu tine într-un city break

» 27 Martie 2023 | Comentarii 0
 
STIRI TURISM
 
Între 26-28 mai, la Cavnic va avea loc expoziția Mineral Expo

» 27 Martie 2023 | Comentarii 0
 
STIRI JUDETUL NEAMT
 
Primăria Piatra Neamț vrea majorarea tarifului de taxi la 3,5 lei/km

» 27 Martie 2023 | Comentarii 0
 
STIRI JUDETUL HUNEDOARA
 
Primele microbuze electrice sunt în probe pe drumurile din Deva

» 24 Martie 2023 | Comentarii 0