Romania Mama pe Facebook Romania Mama pe Twitter
Ştiri și evenimente de ultimă oră    |
Suna la sau trimite un email la romaniamam2012@gmail.com
AI UN PONT?
RoMama
» Home
» Termeni si Conditii
» Cont nou institutii
» Contact
 
Administratie
 
STIRI JUDETUL BOTOSANI
Adaugat: 15 Aprilie 2025    Actualizat: 15 Aprilie 2025

        Doi primari din județul Botoșani și un om de afaceri au fost trimiși în arest preventiv pentru 30 de zile, după o decizie a Curții de Apel Suceava, aceștia fiind acuzați de dare și luare de mită în legătură cu o serie de contracte privind lucrări publice, scrie newsbucovina.ro.

        Este vorba despre primarul comunei Mihai Eminescu, Gireadă Verginel-Dumitru (acuzat de luare de mită în formă continuată), primarul orașului Flămânzi, Oloeriu Dan (acuzat de luare de mită), și omul de afaceri Bîrsan Vasile-Marcel (acuzat de dare de mită în formă continuată și dare de mită). Pentru toți, instanța a dispus, luni, emiterea imediată a mandatelor de arestare.

Favoruri personale pentru contracte cu statul

        Potrivit procurorilor, în perioada aprilie 2023 - octombrie 2024, Dumitru-Verginel Gireadă ar fi primit de la B.V.M., în legătură cu contracte de lucrări publice în comuna Mihai Eminescu, mită sub forma plății unor materiale de construcții (91.822 lei), prioritizarea plăților către o firmă a unei rude și un contract avantajos pentru un teren de 50.000 de euro. La rândul său, Oloeriu Dan ar fi cerut și primit, în august 2024, materiale de construcții (75.111 lei), beton și lucrări de excavații pentru un imobil personal, în schimbul urgentării plăților pentru contracte în Flămânziscrie sursa citată.

        Și fostul președinte al CJ Botoșani, liberalul Florin Țurcanu, care a fost condamnat la patru ani și trei luni de închisoare, ar fi primit mită, în 2017, de la Vasile Marcel Bîrsan care, atunci, a fost condamnat la doi ani de închisoare cu suspendare.

 

Te-ar putea interesa: Un fost premier spune de ce „s-a rupt lanțu` de iubire” dintre Coldea și Sebastian Ghiță: Din cauza lăcomiei!

 

Urmărește-ne pe Facebook, pentru noutăți din mai multe domenii!

 

Sursa foto: https://www.profit.ro/stiri/politic/studiu-dna-despre-coruptia-din-sistemul-medical-de-stat-darea-de-mita-devine-o-conditie-asumata-de-pacient-firma-manager-de-spital-18102122


Comentarii 0 Comentarii

Operator:   
 
 
 
 
 
ABONARE NEWSLETTER:
 
Adresa de email:
 
 
TOP ARTICOLE
Centrul orașului Moldova Nouă va fi revitalizat și regenerat cu aproape 5 milioane de euro
11 zone ale cartierului Orașul Nou vor căpăta o altă înfățișar...
 
Trafic blocat de mâine, 15 aprilie 2025, pe strada Gavrilov Corneliu, pentru toată perioada dinaintea sărbătorilor Pascale
Primăria anunță că accesul auto va fi restricționat de mâine și...
 
Doi primari au fost trimiși în arest preventiv pentru luare de mită în cazul unor contracte de lucrări publice
Doi primari din Botoșani au fost trimiți în arest preventiv pentru ...
 
Județul în care Noaptea Muzeelor va avea loc pe 10 mai, deși la nivel național evenimentul a fost anulat
Consiliul Județean Dâmbovița a anunțat că Noaptea Muzeelor va ave...
 
Între 18-21 aprilie, locuitorii pot face plimbări de agrement cu mijloacele de transport ale Iepurașului
Societatea de transport public din Oradea invită locuitorii să se bu...
 
Primăria organizează din nou Zilele orașului, în acest an cu mai multă implicare
„Reluăm acest eveniment și îl oferim, atât brașovenilor, cât ...
 
6 cursuri gratuite, în luna mai, pentru persoanele care caută un loc de muncă
AJOFM Harghita organizează, în luna mai, 6 cursuri gratuite pentru p...
 
 
 
 
ACTUALITATE
 
Anularea alegerilor decembrie 2024 - CCR nu se putea autosesiza; CCR trebuia să fie sesizată de partidele politice

» 26 Aprilie 2025 | Comentarii 0
 
INTERNATIONALE
 
China se pregătește pentru „scenarii extreme” în conflictul economic cu Statele Unite

» 25 Aprilie 2025 | Comentarii 0
 
BEAUTY
 
Remedii naturale pentru a scăpa de golurile din sprâncene

» 25 Aprilie 2025 | Comentarii 0
 
ATRACTII TURISTICE
 
Avenul din Grind, cea mai adâncă peșteră din țara noastră

» 25 Aprilie 2025 | Comentarii 0
 
STIRI JUDETUL SATU MARE
 
Primăria a anunțat că în weekend-ul care urmează Turnul Pompierilor se poate vizita gratuit de oricine

» 25 Aprilie 2025 | Comentarii 0
 
STIRI JUDETUL MURES
 
S-au făcut investiții în sănătate, în trei cabinete de medicină de familie

» 24 Aprilie 2025 | Comentarii 0