Dintre cei 160 de angajați ai administrației locale din Marghita, 29 au fost concediați, iar restul au salarii mai mici cu 10%. De asemenea, consilierii locali vor primi tot cu 10% mai puțin la indemnizații. Primarul independent Marcel Sas Emil Adăscăliții spune că aceste modificări vor economisi de la bugetul local circa 500.000 de euro, bani care vor fi folosiți pentru investiții.
„În Primărie sunt 81 de angajați, Poliția locală are 13, Evidența populației 8, creșa 6, cabinetele școlare medicale 9, asistenți personali sunt 37, Biblioteca are 3 angajați, Casa de cultură 3. Restructurăm 20 de posturi din Primărie, 8 din Poliția locală și unul de la Bibliotecă. Vom restructura 29 de posturi, vom rămâne cu 131 de angajați. Economia e cuantumul restructurării a încă 15 posturi, pe lângă cele 29. Veniturile proprii ale Primăriei sunt anual de 3 milioane de euro. Fondul de salarii necesar până acum era de 2 milioane de euro. După această restructurare, economisim 500.000 de euro. Acești bani ne vor ajuta pentru o dezvoltare mai rapidă a orașului, pentru achiziționarea terenului privind parcul industrial, pentru asfaltări, pentru cofinanțarea proiectelor, pentru multe alte probleme” a explicat primarul independent al comunei Marghita.
Citește și: Internship-urile, mai bine plătite în 2021!
Urmărește-ne pe Facebook dacă ți-a plăcut articolul. Dă Like paginii noastre pentru a afla mai multe noutăți sau descarcă aplicația gratuit din Google Play!
Sursa foto: ://www.bihon.ro/stirile-judetului-bihor/dispar-pozitii-cheie-reduceri-de-personal-cu-20-in-primaria-marghita-3615436/