» Contact

Stiri

SPORT
Adaugat: 19 Septembrie 2014

mihai-stoichita-1Victorie fara drept de apel obtinuta de Steaua in fata campioanei Danemarcei, Aalborg, in runda inaugurala a noii editiie a Ligii Europa. “Ros-albastrii” s-au impus cu 6-0 prin hat-trick-ul lui Keseru, dubla lui Rusescu si golul lui Sanmartean de 1-0, setul de reusite fiind biftat “in corpore” in repriza a doua meciului.

Fostul antrenor al Stelei, Mihai Stoichita, spune ca formatia din Ghencea a castigat meciul si cu concursul arbitrului, chiar daca era de asteptat ca “ros-albastrii” sa faca scor cu Aalborg la Bucuresti.

“Steaua a avut noroc si cu arbitrul, care nu l-a eliminat pe Varela in minutul 5 sau 6. Din ce am vazut, Keseru e un jucator corect si s-a dus spre minge, nu spre portar la faza eliminarii. Regulamentul este in favoarea arbitrilor. Centralul de aseara este acoperit total de regulament.

Trebuie subliniat altceva. Eu am spus inaintea meciului ca Steaua va castiga la patru goluri, pentru ca m-am bazat pe valoarea individuala a jucatorilor. E o echipa cu golgheteri”, a declarat Mihai Stoichita in exclusivitate pentru Sport Total FM, in emisiunea “11 metri”.

Prima runda a grupelor Europa League nu va pastra o amintire placuta si pentru Astra, infranta de Dinamo Zagreb cu usturatorul scor de 1-5. Mihai Stoichita spune insa ca incosecventa formatiei giurgiuvene si diferenta de valoare dintre Dinamo Zagreb si Aalborg au produs contrastul violent dintre rezultatele obtinute de Astra si Steaua.

“Astra ne-a obisnuit ca in deplasare sa aibe meciuri extraordinare. Evolutiile urmatoare au fost dezamagitoare acasa. Cu Lyon acasa nu poti sa spui ca a jucat extraordinar. A urmat apoi meciul de la Cluj, unde a pierdut iar categoric.

Croatii au stiinta jocului dezvoltata, nu rateaza ocazii copilaresti ca danezii cu Steaua. De asta s-a facut si diferenta. De la valoare individuala vine si valoare grupului“, a explicat Mihai Stoichita.

The post EXCLUSIV / Mihai Stoichita: “Steaua a avut noroc si cu arbitrul. E o echipa de golgheteri” appeared first on Sport Total FM.