» Contact

Stiri

SPORT
Adaugat: 19 Septembrie 2014

duckadamSteaua si-a facut un debut impetuos in noua editie a Ligii 1 cu o victorie care nu lasa loc de comentarii, scor 6-0, in fata lui Aalborg, campioana Danemarcei. Presedintele de imagine al gruparii “ros-albastre”, Helmuth Duckadam, a remarcat startul de meci mai putin convingator al elevilor lui Costel Galca, dar spune ca desfasurarea de forte din repriza a doua ii absolva pe stelisti de prestatia din prima repriza, incheiata cu scor nul, si poate privi cu optimism intalnirea cu Dinamo Kiev, marea rivala din grupa.

“Noi am inceput foarte timid. Mi-am pus si eu intrebarea ce faceam daca nu il aveam pe Arlauskis. La ora actuala, este unul dintre cei mai in forma portari din Europa, nu din Romania. Danezii au avut vreo patru ocazii foarte mari. La pauza, indicatiile antrenorului si introducerea lui Rusescu au schimbat jocul. Primul gol a fost cu sansa. Apoi s-a rupt jocul la faza greselii portarului. Apoi nu a mai fost decat o echipa pe teren.

Toate lucrurile mai putin placute se vor uita si va ramane doar rezultatul. Suntem primii in grupa si putem merge cu optimism la Kiev. Intre aceste echipe se va da bataia pentru primul loc in grupa. Nu poate decat sa ne bucure”, a declarat Helmuth Duckadam in exclusivitate pentru Sport Total FM, in emisiunea “11 metri”.

Dupa pauza, Steaua a dictat ritmul meciului si a dominat partida tehnic, tactic si nu in ultimul rand psihic, in ciuda inconvenientilor. Sanmartean a spart insa gheata si Keseru a obtinut penalty-ul de la golul doi si eliminarea unui adversar, realizand ulterior hat-trick-ul si punandu-i “dubla” pe tava lui Rusescu.

“La pauza eram destul de ingrijorati, pentru ca jocul nu a functionat. Parea incredibil daca ne trezeam cu un 3 sau 4-0 pentru adversar. Singurul lucru neplacut la meciul de aseara a fost lipsa spectatorilor. Fotbalul este facut pentru specattori. Cred ca ar trebui luate alte masuri.

Golurile in schimb au fost lucrate, combinatii frumoase, cu pase succesive. Keseru are deja 15 goluri in acest an si o cota fantastica, este un varf in mare forma si ne bucura acest lucru si pentru echipa nationala, pentru ca Victor Piturca sigur il va chema”, a precizat Helmuth Duckadam.

“Eroul de la Sevilla” a salutat si primirea Bucurestiului intre cele 19 orase europene care vor gazdui turneul final continental din 2020. Dar cum nobletea obliga, selectionata Romaniei va avea obligatia morala de a duce tara noastra si pe tabloul meciurilor.

“E un mare succes pentru Romania ca putem fi organizatori a unor meciuri de la Campionatul European. Avem un stadion foarte frumos. Ar fi frumos sa ne calificam si noi si sa fim prezenti acolo”, a spus Helmuth Duckadam.

sursa foto: sport.ro

The post EXCLUSIV / Helmuth Duckadam: “Suntem primii in grupa si mergem cu optimism la Kiev” appeared first on Sport Total FM.